wstecz dalej

powrót do strony głównej


NAPRAWIAMY ANTYCZNE ZEGARY I ZABYTKOWE ZEGARKI


Jako jeden z nielicznych zakładów zegarmistrzowskich, a może nawet jeden z ostatnich zajmujemy się naprawą zegarów antycznych. Przyjmujemy do naprawy zarówno tradycyjne Beckery, Junghansy, jak też zegary francuskie z XVIII w., kwadransowe, zegarki kieszonkowe oraz przedwojenne budziki. Na naszych warsztatach stały również kilka lat temu super-unikalne kaflowce z XVII wieku! W naszej praktyce wciąż poszerzamy horyzonty i staramy się zadowolić najbardziej wybrednego klienta. W chwili obecnej renowacje skrzyń zegarowych przeprowadzamy we własnym zakresie, przez co zmniejszamy koszty łącząc naprawę mechanizmu z odnowieniem skrzyni. Dzięki temu skraca się również termin wykonania naprawy. Można bowiem jednocześnie - na kilka warsztatów - przeprowadzać remont mechanizmu oraz odnawianie obudowy. Poniższe zdjęcia są tylko namiastką wielu innych poważnych renowacji, z którymi borykaliśmy się w ostatnich latach.

od starego do nowego

Przeprowadzamy renowacje skrzyń zegarów drewnianych z XIX wieku. Wykonujemy je profesjonalnymi metodami z uwzględnieniem wszystkich parametrów technologicznych. Zniszczone powierzchnie pokrywamy nowym fornirem, dorabiamy brakujące elementy. Wykończenie skrzyń oferujemy w trzech rodzajach: politurą, lakierem oraz woskiem renowacyjnym. Metody te stosuje się na przemian w zależności od rodzaju zegara z uwzględnieniem epoki, z której pochodzi.


francuz przed i po remoncie

Na zdjęciu ten sam zegar zegar przed naprawą i po naprawie

W zakres naszych prac wchodzi także dorobienie brakujących szyb, elementów metalowych oraz detali zdobniczych. Czasem tylko niektóre, najbardziej skomplikowane prace renowacyjne zlecamy zaprzyjaźnionym fachowcom z innych branży. Wychodzimy z założenia, że obudowa każdego zegara jest jego integralną częścią i należy ją traktować równie poważnie, jak sam mechanizm. Dlatego nie zrzucamy tej pracy na inne zakłady, lecz wykonujemy ją sami.

Napraw mechanizmów dokonujemy bardzo szczegółowo. Zwracamy uwagę na najmniejszy detal. Każda część jest dokładnie czyszczona i oglądana pod lupą. Ewentualne błędy i uszkodzenia natychmiast usuwamy. W miejsce brakujących zębów lub czopów dorabiamy nowe. Dotaczamy na tokarni łożyska mosiężne wszelkich rozmiarów. Szlifujemy zużyte elementy aby nadać im jakość taką, jaką miały krótko po opuszczeniu fabryki w czasach swojej młodości...

w pracy


Wykonujemy naprawy najwyższej jakości. Staramy się, aby raz naprawione zegary nie powracały do nas w okresie gwarancji. Dajemy zresztą bardzo długi okres gwarancyjny wynoszący w przypadku wielu zegarów nawet kilka lat. Jesteśmy spokojni o to, że zegar naprawiony w naszej firmie będzie dobrze działać przez długie lata i dlatego możemy pozwolić sobie nawet na kilkuletni okres gwarancyjny po naprawie. Nieraz jest to okres dłuższy niż ten, który daje fabryczna gwarancja na podobny NOWY przedmiot wydana przez producenta!

Każdy remont wykonujemy bardzo dokładnie i precyzyjnie. Staramy się nie przeoczyć żadnej usterki. Taka praca jest jednak czasochłonna. Dzięki temu mamy najniższy w regionie współczynnik reklamacji. Niestety, nie każdy klient to rozumie. Czasem spotykamy się z błędną opinią, że naprawa zegara to tylko "dmuchnięcie," chuchnięcie i popchnięcie". nic bardziej mylnego. wiele napraw antycznych zegarów to długie godziny spędzone nad skomplikowanym mechanizmem, w oparach chemikaliów stosowanych do czyszczenia, w niewygodnej pozycji przy warsztacie źle wpływającej na krążenie... to naprawdę ciężka, choć bardzo satysfakcjonująca praca.

Jeśli kogoś interesują jej szczegóły, polecamy dłuższy tekst omawiający kolejne etapy naprawy zegarów antycznych.

Ciężka praca kosztuje. Nie jest to zajęcie proste, łatwe i przyjemne, a mimo to zdarzają się klienci zdziwieni, że za pracę trzeba zapłacić. Zdarzył się nawet klient zupełnie poważnie pytający: 'czy u zegarmistrza się jeszcze płaci za naprawy, czy już są za darmo?'. Niektóre osoby uważają, że podczas naprawy zegara należy wyliczyć zapłatę pokrywającą co najwyżej zwrot kosztów użytych części... Gdyby tak było, to na świecie już dawno nie byłoby zegarmistrzów - wymarliby śmiercią głodową.

po remoncie


W naszej pracy stosujemy cennik ogólnie przyjęty przez wszystkich zegarmistrzów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że niektóre ceny są zaniżone. Wiele napraw wykonujemy po cenach z lat 90-tych. Robimy to tylko i wyłącznie przez wzgląd na uboższy portfel przeciętnego Polaka. Gdybyśmy stosowali ceny wymierne do czasu naszej pracy, większość usług byłaby co najmniej 2 lub 3 razy droższa. Takie ceny stosują nasi koledzy po fachu w innych krajach. Przykładem niech będzie Anglia, gdzie za gruntowny remont i renowację zegara często klienci płacą kilka razy więcej niż zapłacili za sam zegar. Oni po prostu cenią taki przedmiot i postanawiają go naprawić, bo jest tego wart. W Polsce niestety wciąż niektórzy klienci zadają pytanie 'czy warto to naprawiać?'. Odpowiadamy: ZAWSZE WARTO NAPRAWIAĆ ZEGAR!!! Nie tylko dlatego, że ceny za naprawy wciąż są na niskim poziomie i stanowią ułamek rzeczywistej wartości przedmiotu. Warto również dlatego, że nie można po prostu kupić NOWEGO ANTYKA! Są to zabytki i ZAWSZE zasługują na naprawę!

Pomimo, że ceny mamy niewygórowane, a często wręcz zaniżone spotykamy się z niesprawiedliwymi opiniami ludzi, którzy naszej pracy nie doceniają. Często wypowiadają oni krzywdzące sądy, jakoby naprawy zegarków były droższe od zegarków. Jest to oczywisty fałsz. NIGDY nie zdarza się, żeby naprawa przekraczała wartość zegara. Dotyczy to również napraw nowych zegarków, które występują w handlu obecnie. Zawsze naprawa jest dużo tańsza niż nowy zegarek.

Nawet w przypadkach najbardziej skomplikowanych napraw staramy się ustalać wysokość zapłaty na poziomie wielokrotnie niższym od wartości naprawianego przedmiotu. Mimo to czasami z bólem słyszymy, że klient decyduje się wyrzucić doskonałej jakości szwajcarski przedwojenny zegarek na śmietnik, bo woli kupić nową chińską tandetę, czyli produkt zegarkopodobny za dziesięć złotych.... w trakcie remontu

Pracujemy obecnie nad wieloma własnymi projektami remontując zegary pochodzące z własnej kolekcji lub od zaprzyjaźnionych zbieraczy. Ostatnim naszym osiągnięciem jest chociażby widoczny na zdjęciu zegar-żyłkowiec w unikatowej obudowie. Zegar ten został podniesiony z totalnej ruiny, niemal jak Feniks z popiołów. Udało się jednak odzyskać jego dawną świetność przy zachowaniu wszystkich szczegółów i detali. Każda, nawet najdrobniejsza część została poddana gruntownej regeneracji i odnowieniu, dzięki czemu zegar ten wyglądem przewyższa nawet najlepsze nowoczesne zegary dostępne w handlu.

Często zdarza się, że klienci nie zdają sobie sprawy z wartości posiadanych zegarów i zegarków. Z przykrością trzeba stwierdzić, ze winę za taki stan rzeczy ponoszą niektóre osoby wystawiające swoje zegary na sprzedaż na aukcjach internetowych. Wystawiane są tam przeważnie zegary bardzo zniszczone i nie działające. Na ich tle inni sprzedawcy internetowi są zmuszani do równania cen w dół. Nawet w przypadkach całkiem niezłych egzemplarzy. Ceny zaniżone dotyczą głównie zegarów z ukrytymi uszkodzeniami, nie poddanych żadnej naprawie, ale będących zdaniem sprzedających osób 'na chodzie'. Taki zegar 'działa' tylko przez chwile po silnym popchnięciu wahadła, ale nieuczciwi sprzedawcy nie mają skrupułów i wystawiają takie rzeczy na sprzedaż jako 'działające'. Potem niestety klienci przeżywają szok, gdy okazuje się, że zakupiony przez internet zegar jest w ruinie.

Komu opłaca się sprzedawać antyki po zaniżonych cenach? Tylko tym, którzy zdobywają je nieuczciwie, to znaczy kupują je za bezcen wmawiając poprzednim właścicielom, że są one nic nie warte. Wystarczy, że na rynek w Pacanowie podjedzie samochód z napisem: "daję nowe zegarki w zamian za stare" i już za moment nieświadomi niczego mieszkańcy znoszą zabytkowe rarytasy i wymieniają je na nowe elektroniczne jednorazówki chińskiej produkcji. Obładowany antykami meblowóz jedzie potem do antykwariatu gdzie sprzedaje na pniu najcenniejsze łupy, a resztę (uszkodzone egzemplarze) wystawia na internetowych aukcjach za grosze. Ten smutny proceder niestety kwitnie w najlepsze a co za tym idzie internauci przyzwyczajają się do zaniżonych cen zegarów. To działalność szkodliwa zarówno dla byłych właścicieli antycznych zegarów, jak też dla zegarmistrzów, którzy coraz częściej spotykają się z mylną opinią, że stare zegary są nic nie warte i za ich naprawę nie należy się żadna zapłata...


Pracując od pokoleń nad remontami najrzadszych zabytków sztuki zegarmistrzowskiej nauczyliśmy się doceniać wartość starych zegarów głównie dzięki założycielowi naszej firmy, Onufremu Matkiewiczowi, który już na początku XX wieku zasłynął jako wybitny fachowiec. W czasach swej młodości remontował również zegarki sobie współczesne jak też wiele antycznych rarytasów. Dzięki jego zmysłowi przewidywania do dziś posiadamy w magazynie części zamienne, które produkowano w latach 20-tych. Oferujemy zatem Państwu usługi zegarmistrzowskie jakich nie oferuje już prawie żaden zakład.

Na palcach jednej ręki można obecnie policzyć bydgoskich zegarmistrzów, którzy potrafią rzetelnie naprawić stary zegar. Pozostali fachowcy przeszli do sfery czystego handlu, albo co najwyżej zakładania baterii. My nadal pracujemy i naprawiamy. Zapraszamy z każdym antykiem do naszych zakładów przy ul.Glinki 51 lub przy ul.Grunwaldzkiej 183 w Bydgoszczypowrót do strony głównej

aktualna oferta firmy

sklep z antykami

sklep z zegarkami

historia firmy

naprawy zegarków kieszonkowych

porady - pytania - odpowiedzi

kontakt


wstecz dalej


Copyright by Firma Onufry Matkiewicz 2008 - strona w całości opracowana przez Firmę Onufry Matkiewicz