wstecz dalej

powrót do strony głównej


HISTORIA NASZEJ FIRMY


ze Pskowa przez Wilno do Bydgoszczy


Nie każda firma może poszczycić się tak długą historią i tak wielkim dorobkiem. Zaczynaliśmy już w 1905 roku, chociaż dokładna data rozpływa się w mrokach przeszłości. Pierwszy założyciel naszej firmy, Onufry Matkiewicz już w pierwszych latach XX wieku rozpoczął naukę zawodu u swojego mistrza w miejscowości Psków. Wkrótce po zakończeniu nauki rozpoczął samodzielną pracę.

Psków
O.Matkiewicz swoją przygodę z zegarmistrzostwem rozpoczynał we Pskowie, mieście polskich zesłańców.


Po roku 1920 wraz z rodziną przybył na tereny niepodległej Rzeczypospolitej i osiedlił się w Wilnie. Tam zaczął pracę z K.Gorzuchowskim przy ul.Zamkowej 9. Wkrótce rozpoczął działalność pod własnym szyldem po przeciwnej stronie ulicy, kilka domów dalej. Działał pod tym adresem do 1945 roku. Od razu zasłynął z rzetelności i sumienności. Stał się szybko znany jako jeden z najlepszych zegarmistrzów w województwie.

reklamy prasowe
reklamy prasowe

Przedwojenne reklamy prasowe Firmy Onufrego Matkiewicza.


Docenili ten fakt producenci szwajcarskich zegarków, którzy wyrazili zgodę na produkcję zegarków z nazwiskiem O.Matkiewicza na tarczy. Takie wyróżnienie było wówczas czymś wyjątkowym. Dziś jest już czymś nieosiągalnym!
Onufry Matkiewicz stał się też w owym czasie jedynym dystrybutorem szwajcarskich zegarków Cyma i Tissot na teren ówczesnego województwa wileńskiego.

zamkowa9
Oryginalne zdjęcie firmy K.Gorzuchowskiego przy ul.Zamkowej 9

Zamkowa
Obecny stan kamienicy przy ul.Zamkowej 12 w Wilnie

Wileńska siedziba naszej firmy mieściła się przy ulicy Zamkowej pod numerem 12. Była to jedna z głównych ulic miasta. W latach międzywojennych kamienice te były zadbane i wyglądały dużo okazalej. Okno nie było aż tak zmniejszone jak obecnie, cały budynek otynkowany był na biało. Na parterze po prawej znajdował się zakład zegarmistrzowski, po lewej mieścił się zakład szewski.

Matkiewicz
Matkiewicz przy pracy (lata 30-te)

Matkiewicz
Matkiewicz ze współpracownikami (lata 50-te)

Po II Wojnie Światowej został wypędzony z Wilna przez komunistyczne władze i po długiej podróży bydlęcymi wagonami wysiadł na dworcu w Bydgoszczy. Tutaj otworzył działalność przy ul.Dworcowej 57, gdzie firma działała do wczesnych lat 60-tych.

Bydgoszcz

Przez wszystkie te lata współpracował ze swoimi przyjaciółmi z Wilna. Wykształcił wielu doskonałych zegarmistrzów, z których najwybitniejsi to Tobolski, Popkiewicz oraz E.Sawlewicz - późniejszy prezes Spółdzielni Pracy Usług Precyzyjnych 'Omega' w Bydgoszczy.

zegarmistrze zegarmistrze
Na pierwszym zdjęciu córka Onufrego Matkiewicza w zakładzie przy ul.Gdańskiej (lata 60-te - FOTO: Gazeta Pomorska). Obok praca w jednym z naszych zakładów w Łabiszynie (lata 70-te)
Po śmierci Matkiewicza w 1958 firmę prowadziły żona i córka, która była również zegarmistrzem wyuczonym przez ojca. Wskutek prześladowań komunistycznych, po kilku latach rodzina została zmuszona do wejścia w skład bydgoskiej Spółdzielni Pracy. Mimo wszystko kontynuowała działalność przez następne lata.

zegarmistrze zegarmistrze zegarmistrze
Zegarmistrze w czasie codziennej pracy. Załączona grafika gdańskiej artystki Wandy Zieleń nosząca tytuł "Pan Matkiewicz" (1957) przedstawia Onufrego Matkiewicza przy warsztacie.

zegarmistrze zegarmistrze

Prasa często i szeroko opisywała naszą działalność.

Przez kolejne 30 lat rodzina Onufrego prowadziła działalność pod różnymi szyldami i nazwami. Powrót do działalności prywatnej nastąpił wraz ze zmianami roku 1989, chociaż wówczas nasze zakłady nie nosiły nazw wskazujących na powiązania ze słynnym Matkiewiczem. Prowadziliśmy działalność w wielu miejscach: na ul.Gdańskiej, ks.Skorupki, Św.Trójcy, Przyjaznej, Szarych Szeregów. Mieliśmy zakłady również poza Bydgoszczą. Nazwisko Onufrego Matkiewicza powróciło jednak na firmowy szyld dopiero w ostatnich latach wraz z otwarciem nowej siedziby, która obecnie mieści się na ul.M.Konopnickiej 22 C.

nowa siedzibapowrót do strony głównej

aktualna oferta firmy

naprawy zegarów antycznych

naprawy zegarków kieszonkowych

sklep z antykami

sklep z zegarkami

porady - pytania - odpowiedzi

kontaktwstecz dalej

Copyright by Firma Onufry Matkiewicz 2008 - strona w całości opracowana przez Firmę Onufry Matkiewicz