wstecz dalej

powrót do strony głównejAKTUALNA OFERTA NASZEJ FIRMY

Nasza firma to prawdziwy zakład zegarmistrzowski świadczący usługi z zakresu napraw wszystkich rodzajów zegarów. Wykonujemy wszelkiego typu naprawy: w zegarach starych i nowych. Przeprowadzamy remonty i renowacje w zegarkach dostępnych na rynku obecnie i w odległej przeszłości.

Posiadamy szerokie kontakty z dostawcami części i podzespołów. Dzięki temu wykonujemy naprawy zarówno zegarków popularnych jak też bardzo rzadkich. Specjalizujemy się w remontach zegarów starych i zabytkowych, lecz również wszystkich nowoczesnych czasomierzy mechanicznych, elektronicznych i kwarcowych.

Jako jeden z ostatnich zakładów zegarmistrzowskich w Polsce, a może i na świecie wykonujemy gruntowne remonty zabytkowych zegarków kieszonkowych. Naprawiamy nawet najbardziej zrujnowane antyki. Części, których nie ma już od dawna w produkcji, dorabiamy własnoręcznie według oryginalnych technologii z epoki. O szczegółach napraw zegarków kieszonkowych można przeczytać tutaj. Do kieszonkowych cylindrów wstawiamy oryginalne tampony, a do kluczykowców dorabiamy kluczyki do nakręcania.

zakład1 zakład4 zakład5

Mamy możliwość sprowadzania nowych obudów do zegarów antycznych wykonanych według oryginalnych wzorców przez wyspecjalizowane firmy stolarskie. Również sami na zamówienie możemy wykonać w naszej własnej pracowni dowolną skrzynię do zabytkowego zegara według projektu klienta. Naprawiamy absolutnie wszystkie rodzaje zegarków, zegarów i budzików, a do napraw używamy części sprowadzanych od producenta lub w razie konieczności dorabiamy je sami. Jeżeli kogoś interesuje jak naprawdę wygląda naprawa starego zegara - wbrew pozorom nie taka łatwa, jak się wydaje - zapraszamy tutaj.

Na porządku dziennym wykonujemy naprawy nowoczesnych jak też starszych zegarków - zarówno mechanicznych jak i kwarcowych - wielu popularnych marek: Atlantic, Adriatica, Certina, Cyma, Casio, Citizen, Delbana, Doxa, Fuji, Festina, Gucci, Junghans, Jordan Kerr, Lanco, Orient, Phillip Persio, Poljot, Q&Q, Rado, Rakieta, Seiko, Tissot, Timex, Vostok, a także setek innych, których nie sposób tutaj wymienić. Przy naprawach posługujemy się częściami sprowadzanymi na bieżąco od autoryzowanych dystrybutorów. Jako jedna z nielicznyc firm wykonujemy najbardziej skomplikowane naprawy marek takich jak: Omega, Patek, I.W.C. oraz wielu innych rzadkich zegarków. Posiadamy na bieżąco w magazynach wiele części, a te których nie posiadamy w danej chwili możemy sprowadzić na zamówienie w krótkim terminie i po korzystnej cenie. Jeśli któraś część nie jest już produkowana i nie można jej nigdzie zdobyć - możemy ją dorobić.

części koperty częściczesci koperty czesci

W naszej ofercie usługowej znajdą Państwo szeroką gamę galanterii zegarmistrzowskiej, takiej jak: baterie, paski, bransoletki, szkła, teleskopy, mechanizmy i wiele innych elementów. Oferujemy bardzo bogaty asortyment części do napraw zegarów, budzików i zegarków. Skrócony (z konieczności) wykaz można znaleźć tutaj. Nie prowadzimy detalicznej sprzedaży części zamiennych. Większość z nich oferujemy łącznie z montażem, co z pewnością zadowoli wszystkich klientów.

Staramy się dbać o jakość naszych usług, części i towarów. Można u nas nabyć paski z tworzyw sztucznych oraz z innych materiałów, lecz staramy się oferować przede wszystkim paski ze skóry naturalnej o wysokiej jakości (rozmiary od 6mm do 46mm), aby każdy klient był zadowolony z paska przez długi czas. Są to produkty polskie, niemieckie, austriackie, włoskie, hiszpańskie i szwajcarskie. Wszystko w przystępnej cenie. W ciągłej ofercie posiadamy bransoletki zegarkowe ze stali nierdzewnej, chromowane w kolorze srebrnym, galwanizowane w kolorze złotym. Oferujemy paski firm Reda, Hirsh, Alfa a także tańsze paski skórkowe w cenie przystępnej dla każdego. Fragment naszej oferty obejrzeć można tutaj.

Posiadamy w ofercie chyba najobszerniejszą galerię baterii (ok. 200 rodzajów) do zegarków kwarcowych oraz do innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Oferujemy m.in. unikalne (najmniejsze) baterie typu SR416, jak też największe CR2430. Mamy także baterie do pilotów samochodowych, wag, glukomierzy, kas fiskalnych i wielu innych urządzeń. Ceny wszystkich baterii kształtują się w przedziale od 1 zł do 70 zł w przypadku najrzadszych typów baterii. Dokładny spis baterii sprzedawanych w naszej firmie można znaleźć tutaj.

części części

Szkła do zegarków, budzików i zegarów to również nasza domena. Ze względu na ponad 110 lat działalności naszej firmy posiadamy w ofercie nawet oryginalne szkła (NOWE!) do zegarków kieszonkowych, które nabył dla firmy jej założyciel Onufry Matkiewicz w początkach swojej działalności. Są to oryginalne, nieużywane szkła wyprodukowane w pierwszych latach XX wieku. Oprócz tego posiadamy szkła mineralne, szafirowe, poliwęglanowe, płaskie, wypukłe, okrągłe, prostokątne, soczewkowe, fasonowe, utwardzane, cienkie, grube itd... Najmniejszy rozmiar szkła, które posiadamy (lub możemy dorobić) to średnica 5 mm, natomiast największe mogą siegać nawet pół metra. Wszystko w bardzo wielu fasonach i kształtach.

szkła z lat 20-tych

W sytuacji, gdy oryginalnego szkła fasonowego nie można sprowadzić, oferujemy jako jedna z nielicznych firm w regionie dorabianie szkieł z tworzywa poliwęglanowego. Stosujemy przez nas samych opracowane techniki, aby uzyskać najbardziej finezyjne i porządane kształty szkieł do zegarków. Jeśli sprowadzenie szkła jest niemożliwe - my wykonamy je dla państwa na zamówienie. Oprócz poliwęglanu można również wykonać szkło mineralne lub soczewkowe.

Oferujemy teleskopy do zegarków nawet w najtrudniejszych do zdobycia rozmiarach od 6 mm do 46 mm. Zakładamy też oryginalne nity do pasków i bransolet. W razie konieczności dorabiamy nity nietypowe. W niektórych przypadkach wymieniamy same sprzączki lub zapięcia przy paskach i bransoletkach. Na specjalne życzenie możemy dokonać przeróbki typowego zegarka z paskiem na zegarek z bransoletką lub odwrotnie.


Dorabiamy urwane uszka przy kopertach plastikowych i metalowych. Opracowaliśmy własną metodę dorabiania uszek. Dzięki temu jesteśmy chyba jedyną firmą trudniącą się takimi usługami. Metoda ta pozwala naszym klientom na zaoszczędzenie sporych sum gdyż nie muszą kupować od razu całej nowej koperty. Uszka dorabiane przez nas przeważnie są trwalsze niż oryginalne!

Wykonujemy polerowanie szkieł plexi, których nie można zastąpić nowymi. Polerujemy także pozłacane, srebrzone i chromowane koperty zegarków w sytuacjach gdy chromowanie lub złocenie nie wchodzi w grę. Oferujemy renowacje kopert na kilka sposobów. Oprócz wspomnianego polerowania, przyjmujemy stare koperty do ponownego pokrycia metodą galwanizacyjną. Przyjmujemy także zniszczone tarcze zegarków ręcznych, kieszonkowych oraz ściennych, stojących etc. do renowacji. Ich odnowienie odbywa się na różnych zasadach: pokrycie galwanizacyjne, malowane, nadrukowane komputerowo, oraz wiele innych metod opartych o oryginalne technologie. Dzięki temu efekty renowacji nie różnią się niczym od oryginalnej tarczy, a cenowo są mniej kosztowne niż zakup tarczy farbrycznie nowej. Poniżej zobaczyć można niektóre przykłady renowacji.

części części części części

Oprócz pełnych renowacji możemy w niektórych przypadkach zaproponować oczyszczenie starej nawierzchni tarczy, jej rozjaśnienie lub przyciemnienie zależnie od oczekiwań klienta. Możemy również wykonać tarczę według indywidualnego projektu klienta. Jest możliwe także wykonanie tarczy (łącznie z jej podstawą) zupełne od zera w przypadku całkowitego jej braku. Może to być tarcza wykonana na wzór oryginału jako replika lub też dowolna inna. Pod tym względem ograniczać nas mogą wyłącznie dostępne technologie, które jednak z roku na rok są poszerzane. Często uzupełniamy uszkodzone braki na tarczy, polerujemy detale mosiężne i złocone, a także w artystyczny sposób uzupełniamy brakujące cyfry lub indeksy.

Wykonujemy emaliowane tarcze wewnątrzne do zabytkowych zegarów typu Gustav Becker, Junghans itp. Technologia wykonania tarcz wewnętrznych jest naszego autorstwa. Stosujemy w tym celu specjalną masę termoutwardzalną, która wygląda jak emalia, a jest jednocześnie dużo tańsza. Na poniższym zdjęciu widać przykład tarczy środkowej wykonanej w naszej firmie.

tarcza

W niektórych przypadkach bardzo zniszczonych tarcz porcelanowych (zegarki kieszonkowe) można usunąć starą zużyta warstwę porcelany i pokryć tarczę na nowo wraz z nadrukiem wysokiej jakości. Jest to możliwe w większości przypadków, a ograniczać nas może jedynie czasowa niedostępność któregoś z surowców niezbędnego do renowacji.

W niektórych przypadkach, gdy uszkodzenia zegarka są zbyt duże, aby poddać go naprawie, oferujemy nowe, kompletne mechanizmy i moduły do zegarków. Oprócz mechanizmów kwarcowych firm Miyota, Eta, Ronda, ISA, a także mechanicznych typu Poljot, Vostok itd. oferujemy także mechanizmy do zegarów ściennych różnych typów.

Poszerzamy naszą ofertę o nowe usługi. Przy większości napraw podajemy klientowi kilka różnych opcji napraw, remontów czy renowacji mozliwych do wykonania w danym przypadku. Każdy moze wybrać cos dla siebie zależnie od wymagań lub zasobności portfela. Tak więc ceny napraw zaczynają się od naprawdę niskich kwot rzędu kilku złotych, a górną granicę ustala sam klient według swoich możliwosci.

NIE WYCENIAMY NICZEGO PRZEZ TELEFON, ANI MAILOWO. Tego typu wycena byłaby wprowadzaniem klienta w błąd. W celu wyceny każdy przedmiot należy dostarczyć do nas, do warsztatu. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. Nie oznacza to ślepej zgody na każdą kwotę. Wręcz przeciwnie. Wycena kosztorysu napraw większości zegarków jest darmowa. Pobieramy opłaty tylko w niektórych przypadkach bardziej skomplikowanych przeglądów lub w sytuacji, gdy klient oczekuje wyceny z dokładnością do jednego grosza. W przypadku wyrażenia zgody na naprawę, opłaty za wycenę klient nie ponosi. W przypadku rezygnacji z naprawy, pobieramy opłatę, ale są to kwoty od 5 zł do 25 zł - wyższa kwota dot. antyków, repetierów, chronografów itp. skomplikowanych mechanizmów. W przypadku gdy przedmiot przysłany jest do nas pocztą, odsyłamy go za pośrednictwem Poczty Polskiej na koszt klienta. W wyjątkowych przypadkach może być doliczona niewielka opłata za nowe pakowanie, wycenę naprawy lub też za czas przeznaczony na te prace.

Rozwijamy aktualnie dość obszernie gałąź renowacji drewnianych obudów od zegarów. Do standardowych renowacji oferowanych przez nas od wielu lat dodaliśmy też ręczne rzeźbienie artstycznych detali zdobniczych z drewna, jak również nietypowe wykończenia wykraczające poza normalny lakier lub politurę. Wykonujemy je w oparciu o profesjonalne technologie i w wielu wersjach, również z uwzględnieniem życzeń cenowych klienta. Na specjalne zamówienie - zamiennie dla aplikacji gipsowych, oferujemy ręcznie robione płaskorzeźby w drewnie. Poniżej można zobaczyć koronę do zegara przed renowacją, a także po jej wykonaniu w naszej firmie.

korona koronaPrzyjmujemy zegary do naprawy również bez obudowy (same mechanizmy), ponieważ dysponujemy różnego rodzaju stelarzami i prowadzeniami umożliwiającymi profesjonalne badanie zegara bez potrzeby umieszczania go w oryginalnej obudowie. Tu jednak wymagana jest od klienta deklaracja, że poradzi on sobie z montażem mechanizmu w obudowie. Niestety, nie jeździmy po domach i nie naprawiamy niczego u klienta. Takie naprawy są po prostu niewykonalne. Każda wymaga profesjonalnego warsztatu zarówno do wstępnego przeglądu jak też do wykonania zasadniczej naprawy, a nastepnie regulacji zegara.

części

Jesteśmy gotowi podjąć każde wyzwanie jakie tylko może stanąć przed zegarmistrzem. W historii naszej firmy od początków XX stulecia do chwili obecnej zajmujemy się naprawami zarówno najmniejszych zegarków świata o średnicy kilku milimetrów, jak też największych zegarów wieżowych.

Nasi klienci, to nie tylko mieszkańcy Bydgoszczy. Przyjeżdżają do nas osoby z całego kraju, często od lat bezskutecznie poszukujące zegarmistrza, który podejmie się naprawy ich zegarka. Z powodzeniem remontowaliśmy mechanizmy, o których zegarmistrze z całej Polski mówili, że nie ma już żadnej szansy na uruchomienie. Przyjmowaliśmy zlecenia również od klientów z zagranicy, którzy od wielu lat nie mogli w innych krajach trafić na prawdziwego zegarmistrza. Jak dotąd mieliśmy klientów z kilkunastu krajów europejskich a także ze wszystkich innych kontynentów. W niektórych uzasadnionych przypadkach udzielamy porad i wskazówek telefonicznie, ale tylko jeśli inna naprawa nie jest możliwa. W taki sposób wykonaliśmy swego czasu naprawę zegara ściennego w odległej, niedostępnej Amazonii, która przebiegała pod naszym nadzorem za pośrednictwem łączy satelitarnych.

Zapraszamy do naszych dwóch zakładów w Bydgoszczy przy ul.Glinki 51 oraz przy ul.Grunwaldzkiej 183.

zegar ratuszowy

powrót do strony głównej

naprawy zegarów antycznych

naprawy zegarków kieszonkowych

historia firmy

porady - pytania - odpowiedzi

kontakt


wstecz dalej

Copyright by Firma Onufry Matkiewicz 2008 - strona w całości opracowana przez Firmę Onufry Matkiewicz